MECHATRONIKA
zamawiany kierunek kształcenia na Politechnice Łódzkiej
W ostatniej dekadzie obserwowany jest burzliwy rozwój dziedziny nauki i wiedzy technicznej nazywany mechatroniką. Określenie to należy traktować jako interdyscyplinarną dziedzinę, w skład której wchodzą: elektrotechnika, mechanika, automatyka, elektronika i informatyka.
Szybki rozwój tej dziedziny wiedzy jest spowodowany aktualnymi potrzebami rynku. Rozwój technologiczny w wielu dziedzinach życia wymusza konieczność łączenia różnych kierunków wiedzy przy realizacji aktualnych celów. Dla przykładu, niemożliwe staje się działanie tylko w dziedzinie elektrotechniki bez konieczności posługiwania się wiedzą w dziedzinie elektroniki i informatyki, bądź wiedzą z dziedziny mechaniki precyzyjnej i automatyki. Taki stan rzeczy implikuje konieczność kształcenia studentów w dziedzinie, która pozwoli przygotować absolwenta do aktualnych potrzeb rynku. Wymogi takie spełnia kierunek Mechatronika.
Absolwent kierunku Mechatronika na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Automatyki i Informatyki będzie w stanie twórczo stosować w swojej pracy te elementy wiedzy technicznej, sztucznej inteligencji i inżynierii komputerowej, które będą mu najbardziej przydatne do rozwiązania praktycznych zadań, np. projektowania i wdrażania systemów mechatronicznych. W trakcie realizacji programu studiów na proponowanym kierunku nacisk położony będzie na nowoczesne techniki przetwarzania informacji w celu wspomagania decyzji. Absolwent zdobędzie również konkretną wiedzę programistyczną, dotyczącą praktycznego tworzenia systemów mechatronicznych, w tym systemów inteligentnych. Tak interdyscyplinarnie wykształcony inżynier proponowanego kierunku spełnia wszystkie wymagania stawiane sylwetce współczesnego inżyniera w Europie i na świecie.
Ze względu na otrzymane ogólne wykształcenie inżynierskie i informatyczne, absolwenci będą mogli podjąć pracę w firmach komputerowych, centrach badawczych, projektowych i wytwórczych systemów mechatronicznych, w zakładach produkcyjnych i w administracji. Uzyskane wykształcenie stwarza również możliwości podjęcia pracy jako specjaliści do spraw obsługi i eksploatacji zaawansowanych systemów mechatronicznych. Absolwenci mogą podjąć pracę w firmach projektowych i produkcyjnych z dziedziny tzw. HIG-TECH oraz w zapleczu badawczym.
Zakresy treści przedmiotów kierunkowych wybrano w taki sposób, aby każdy absolwent uzyskał wiadomości i umiejętności dające się bezpośrednio wykorzystać w działalności inżynierskiej, typowej dla obecnego rynku pracy, i mógł podjąć pracę na stanowiskach przygotowania i nadzoru produkcji oraz na stanowiskach pomocniczych w jednostkach badawczych i rozwojowych.
Szczególny nacisk położono na przekazywanie wiedzy w zakresie sensorów i aktuatorów, systemów mechatronicznych w AGD, elastycznych systemów mechatronicznych, mechatroniki w ekologii przemysłowej, systemów elektronicznych w mechatronice, mechatroniki pojazdowej, biosystemów, analizy i transmisji danych w mechatronice oraz mikrosystemów elektronicznych stosowanych w mechatronice.
Poszerzanie własnych zainteresowań, ugruntowywanie wcześniej zdobytej wiedzy, rozwijanie umiejętności pracy zespołowej oraz zdolność poprawnego i czytelnego dokumentowania wyników pracy została zapewniona przez wprowadzenie interdyscyplinarnego i odrabianego w grupach projektu kompetencyjnego.
Przy realizacji programu przewidywane są nie tylko dotychczasowe formy prowadzenia zajęć jak tradycyjne wykłady, ćwiczenia i laboratoria, ale również korzystanie z nowocześniejszych form kształcenia w postaci nauczania na odległość, sukcesywne wprowadzenie e-learningu oraz korzystanie z laboratoriów wyposażonych przez wybrane firmy, produkujące urządzenia mechatroniczne a także przeprowadzanie wybranych zajęć w laboratoriach przemysłowych i w fabrycznych stacjach prób. Przewiduje się też możliwość przeprowadzania zajęć wykładowych w salach wyposażonych w dostęp do sieci komputerowej, dostępnej dla wszystkich studentów biorących udział w zajęciach.
Podstawowymi kwalifikacjami absolwenta studiów pierwszego stopnia kierunku Mechatronika są umiejętności abstrakcyjnego myślenia, ścisłego i formalnego opisu zjawisk oraz twórcze i pragmatyczne podejście do rozwiązywania zadań zawodowych, charakterystycznych dla inżyniera mechatronika.
Absolwent może elastycznie kształtować swój profil wykształcenia poprzez wybór trzech bloków przedmiotów obieralnych z szerokiego spektrum (katalogu) bloków przedmiotów obieralnych zdefiniowanych zgodnie z najważniejszymi priorytetami rozwojowymi Unii Europejskiej:
Blok-1 Sensory i aktuatory tekstroniczne
Blok-2 Systemy mechatroniczne w AGD
Blok-3 Elastyczne systemy mechatroniczne
Blok-4 Hybrydowe łączeniowe elementy mechatroniczne
Blok-5 Mechatronika w ekologii przemysłowej
Blok-6 Systemy elektroniczne w mechatronice
Blok-7 Mechatronika pojazdowa
Blok-8 Mechatroniczne układy napędowe
Blok-9 Biosystemy
Blok-10 Analiza i transmisja danych w mechatronice
Blok-11 Mikrosystemy elektroniczne
Zdobyta wiedza pozwoli mu zajmować się wdrażaniem gotowych rozwiązań komercyjnych, ich testowaniem lub optymalizacją oraz dostosowaniem do potrzeb użytkownika. Jest wyposażony w wiedzę pozwalającą na samodziel-ne realizowanie aplikacji z elementami sztucznej inteligencji, zarówno dla potrzeb firm zewnętrznych, jak i stanowiących własną ofertę programistyczną.